Francja oglądana moimi oczami. Blog Patrycji Todo.
® Wszelkie prawa zastrzeżone Wszystkie teksty i zdjęcia zamieszczone na blogu Moja Francja stanowią własność intelektualną właścicielki bloga posługującej się loginem fabella i podlegają ochronie przez prawo autorskie. Ich kopiowanie i powielanie w całości lub części, w jakiejkolwiek formie (drukowanej, audio czy elektronicznej), bez zgody autorki jest zabronione i jako działanie niezgodne z prawem może być karane. Copyright © - wszystkie prawa zastrzeżone
Blog > Komentarze do wpisu
Chrzan z harissą
*
W maju byłam w Polsce na kilkudniowej wycieczce samochodem. W tym samym czasie, jeszcze wtedy kandydat na prezydenta - Macron, chcąc się podlizać elektoratowi robotniczemu we Francji, głośno krytykował polski liberalizm ekonomiczny. Wytykał dumping socjalny w UE, jaki toczy się między krajami starego bloku wschodniego, a zachodnim kapitalizmem socjalistycznym. 
Chodziło konkretnie o ogłoszoną na wiosnę likwidację francuskiej fabryki Whirlpool'a i przeniesienie jej do Polski. Winę za utracone miejsca pracy miał ponosić polski system, gdzie pracownik opłacany jest dużo mniej niż francuski robotnik.
Niesprawiedliwość międzynarodowa czy konsekwencja nieuregulowania podstawowych problemów w Europie?
.
Tymczasem sprawa jest prosta. We Francji od lat firmy płacą gigantyczne podatki i świadczenia socjalne na niespotykanym w innych krajach poziomie. Koszt produkcji jest znacznie większy a marże małe. Przemysł obumiera i ogromna ilość inwestorów regularnie przenosi od lat produkcję do bardziej atrakcyjnych krajów. To właśnie się stało z Whirlpool'em.
.
Macron chciał wygrać wybory i je wygrał. Naturalnie nie tylko dzięki jego beznadziejnym poglądom na temat braku socjalizmu na Wschodzie. Ktoś mu chyba powoli zaczął tłumaczyć, że polska specyfika ekonomiczna jest związana właśnie z dziedzictwem post socjalistycznym. Do tego Niemcy, nie mając zbyt ochoty kłócić się z ich wschodnimi sąsiadami, dość szybko wyciszyli krzyk Francuza. Udało mu się jednak stworzyć obraz prezydenta, który znowu daje lekcje innym, jak mają żyć. Stara, sprawdzona francuska metoda leczenia kompleksów narodu, który kiedyś był mocarstwem.
 .
Znowu winę za problemy francuskie ponosił zewnętrzny wróg. To nie socjalizm, tylko liberalizm ekonomiczny odpowiada za nieszczęście francuskich robotników! Arogancją antypolską zdobył serca wielu rodaków, ale inni nie nabrali się na tę fanfaronadę. Macron nie jest kochany we Francji, nie jest też odrzucany. Wszyscy czekają na to czego dokona. 
W Polsce, wrogowie PISu cieszyli się naiwnie, że nareszcie ktoś nastąpił na piętę Kaczyńskiemu i osłabi obecny rząd.
 
Niestety inaczej to wszystko widziałam. Przy aktualnej, narodowościowo nacjonalistycznej propagandzie PISu, niefortunne wystąpienie kandydata Macrona spotkało się niemal natychmiast z krytyczną reakcją wielu Polaków. Zachowanie kandydata na prezydenta tylko wzmocniło pozycję polskiego rządu wewnątrz Polski. Nie będzie Francuz pluł nam w twarz! Rząd znowu pokazał, że nikt mu nic nie będzie dyktował, a naród to łyknął bez gryzienia.
.
Trzeba przyznać, że Macron zaatakował Polskę z fatalnej strony. Był w totalnym błędzie. Dziś się z tego wycofuje, bo inaczej nie będzie mógł reformować kraju, a takie ambicje ponoć ma. Najgorzej, że to, co było warte krytyki w polskiej polityce , niestety zostało ominięte przez francuską propagandę. A przecież jest co krytykować. problem w tym, że media francuskie mają totalnie w poważaniu to, co wyprawia się nad Wisłą.
.
Jechaliśmy z mężem na Hel, a potem na Mazury naszym francuskim samochodem. Zachwycaliśmy się widokami, objadaliśmy golonkami, pierogami. Z przyjemnością patrzyliśmy na ulice europejskie bez czadorów i przebranych dziwnie ludzi. Uwielbiam wracać do Polski, a mój mąż jest totalnym fanem mojego kraju.
Słuchałam radia i wylewających się zewsząd informacji na temat kryzysu polsko francuskiego. Na światłach trąbili na nas ludzie. Nie zrobiliśmy nic złego. Ruszaliśmy o czasie, nikomu nie przeszkadzając. Ale oni trąbili . Przeszkadzaliśmy? Bez wątpienia inni też słuchali informacji.
 .
Po trzech dniach pobytu w Polsce wracaliśmy do domu. Na autostradzie z daleka w lusterku zauważyliśmy zbliżający się punkt. Jeden z największych modeli BMW, cały pomalowany w panterkę zbliżał się z ogromną szybkością. Mimo ciężarówek i małej ilości miejsca, udało się mężowi zjechać na prawy pas. Wyprzedziła nas para militarna " beemka " i pojechała dalej. W kilka minut później nasze samochody zrównały się. Po mojej prawej stronie widziałam ogromny samochód, a na jego oknach przyklejone flagi Polski. Za kierownicą siedział umięśniony, rosły mężczyzna z wygoloną głową w podkoszulku moro. Na bicepsie widoczny był biało czerwony napis "Wolna Polska", a na czaszce , tuż nad karkiem wytatuowanego miał orła. Mężczyzna z nienawiścią spojrzał się na nas, pokazał nam środkowy palec, dając do zrozumienia , że "nas pieprzy" i przyspieszył z ogromnym warkotem silnika. Serce biło mi mocno, bo spotkanie przy szybkości 130km, oko w oko z patriotą, nie zostawia bez wrażeń. 
- Prawdziwy Polak : przedstawiłam mężowi odjeżdżającego kierowcę i starałam się dalej wyszukiwać bociany na zielonych polach.
. 
Opuszczałam Polskę z mieszanymi uczuciami. Zwłaszcza, że dokładnie w tym samym czasie po ulicach Warszawy przemaszerowały oddziały ONR. Zdjęcia w internecie wyciskały mi łzy z oczu. Czy to aby takiej Warszawy chcieli moi dziadkowie, moje babcie? Czy to tak ma wyglądać nasza nowa Polska? Te zielono czarne flagi, twarze, czarne buty i straszne hasła na Nowym Świecie. Jaki nowy świat? Jakiś demon, koszmar ze źle napisanej historii. Przecież 13 artykuł Konstytucji wyraźnie zabrania odradzania się nazizmu i komunizmu. Nie ma prawa! Nie ma sprawiedliwości! Warszawski bruk nie zasłużył sobie na taki ONRowski marsz w 2017roku!
.
Powróciłam do Francji. W krótkim czasie potem Macron został wybrany na prezydenta. Ponura wizja wygranej nacjonalistyczno socjalistycznej Marine LePen z FN( Frontu Narodowego) odeszła w przeszłość. Nikt, nadal we Francji nie zadaje sobie pytania dlaczego i jak to się stało, że właśnie ta partia doszła do finału?
Nikt nie chce wyciagnąć wniosków, bo trzeba by spojrzeć prawdzie w oczy.
Francuzi mają dość islamskiej mniejszości, nie chcą żyć wg norm zachowania afrykańskiej populacji, mają dość rozdętej, europejskiej biurokracji, przywilejów unijnych technokratów i nie chcą więcej płacić podatków na biedną i wymagającą emigrację z Afryki i Azji. Dlatego zagłosowali na FN i przegrali....do następnego razu.
.
Dziś, prezydent Macron nie mówi już wiele o Polsce. Kilka dni temu w sprawie Whirlpool'a powiedział przyciszonym głosem, że kraje w UE nie funkcjonują dokładnie tak samo i pracownicy francuscy muszą się przygotować na szukanie nowej, innej pracy. Przerażeni wizją zarobkowania nawet 200 km od miejsca ich zamieszkania robotnicy, w niewiadomym jeszcze zawodzie, jakoś mało są usatysfakcjonowani poglądami prezydenta. Od lat we Francji wmawia się im, że socjalizm jest uniwersalną formą idealnego życia.Celem, jaki powinno się osiągnąć w Europie. Od lat związki zawodowe wywalczyły całą masę przywilejów, praw i udogodnień nie licząc się z kosztami, jakie będą one wymagały. Nikt tym biednym ludziom nie powiedział, że zbyt dużo "socjalu" zabije "socjal".
 .
Biznes jest biznes. Nikt nie będzie zmniejszał marży , tylko dlatego, że Francja jest socjalistycznie rozpasana. Głównym celem każdej normalnej firmy, korporacji, fabryki jest zarabianie pieniędzy, a nie miłość międzyludzka o której tak chętnie opowiada bajki francuska lewica. Przemysł, sparaliżowany normami, podatkami i chronicznym nieróbstwem  boryka się z immobilizmem. Od lat produkuje się we Francji mało i wcale nie tak dobrze. Od lat Francja nie może sobie poradzić z gigantycznym bezrobociem i deficytem. Dług francuski sięga 100% PKB. To już nie są żarty!
 
.
Nowy prezydent chce oficjalnie tę sytuację zmienić. Dekretami rządzi Francją, omijając parlament, strajki, związki i gadulstwo. Doskonale zna system francuski  i wszystkie jego wynalazki i sprytnie nim manipuluje. Nie wiadomo jakie będą skutki. Na razie , jeśli będzie tak skuteczny, jak w walce medialnej z PISem - cienko to widzę. Ale mam nadzieję że się mylę. Niestety arogancja i bezduszność monologów prezydenckich budzi raczej niesmak u wielu Francuzów. Macron nie posiada klasy Chiraca, elokwencji Mitterranda, i humanizmu Pompidou. Ale wszyscy czekają co będzie dalej. Gorzej jak za Hollanda już chyba być nie może.
.
 
Polityka, polityka... po co ciągle o tej polityce? Chyba do końca się nie da o niej nie myśleć. Jej wpływ jest przecież ogromny na naszą codzienność. Wystarczy kilka informacji w radiu i telewizji, a już rodzą się emocje i ludzie wygrażają ci z samochodów!  
Można starać się wierzyć, że to przesada, nadwrażliwość na reakcje na innych. 
Można w ogóle nie zwracać na to uwagi. Ale nic nie dzieje się bez przyczyny.
.
Ludzie, którzy są u władzy, tu czy tam, doskonale o tym wiedzą. Tylko od naszej indywidualnej mądrości zależy, jak bardzo będą mogli manipulować naszymi myślami i reakcjami. Tylko od naszej skrupulatnej analizy codziennego świata będzie zależało, jak bardzo uda się nam obronić naszą wolność i niezależność myślenia!
.
Za kilka dni będę w Warszawie. Bez francuskiej rejestracji, nie będę testować poziomu niechęci Polaków do Francji. We Francji nie odczuwam raczej żadnych widocznych odczuć do cudzoziemców. Francuzi koncentrują się na nielubieniu Arabów i integrystów islamskich, jak i migrantów afrykańskich, jakich w dużych miastach bardzo widać. Na szczęście wiele osób rozgranicza powtarzając , że nie wszyscy Arabowie są terrorystami. Na szczęście nie wszyscy biali są rasistami. Niestety coraz więcej czarnych się nimi staje.
.
Dla Polaków problemy rasowe, wielokulturowość, wielorelgijność, to tematy z ekranu. We Francji to obsesja i codzienny lejtmotyw. W Polsce jest monochromatyczny monolit katolicki. Polacy dzielą się tylko na propis i antypis i na tych jeszcze, co chrzanią politykę i chcą zarobić na lepsze życie, by podróżować i jeść smaczną karkówkę z grilla. To też sposób na przetrwanie. Tak właśnie chcę dalej żyć. Tak jest bezpiecznie.
.
Tylko dlaczego zadrżało mi boleśnie  serce dwa dni temu, gdy Katalonia wystąpiła o rozwód z Hiszpanią? Bo może...
Ale to już inna historia o czym jutro.  
piątek, 13 października 2017, fabella

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2017/10/13 16:05:24
z Twojej książki dowiedziałam się bardzo wiele o Francji, o życiu tam, także politycznym i po tej książce oraz po tym co piszesz na Twoim blogu, wychodzi mi, ze Niemcy są najbardziej wolnym krajem w EU, wolnym od nazizmu i ksenofobii (mimo AfD w parlamencie), wolnym od niezintegrowanych uchodźców i ogólnie obcokrajowców (Polacy wydaja mnie się tutaj najbardziej niezintegrowani, patrząc chociażby po dostawcach, z ktorymi mam na co dzień do czynienia, bo najwięcej nie władających językiem niemieckim, a mieszkających tu na stale, jest właśnie Polaków), także i wolnym od strachu przed terroryzmem, po trzydziestu latach czuje się właśnie tutaj tak, a nie inaczej, a do Polski po prostu nie lubię jeździć
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2017/10/28 15:25:46
mysle ze Pani przesadza, za bardzo Pani odplynela
-
Gość: Ojciec Marek, *.dynamic.chello.pl
2017/10/30 18:56:22
A z czym Fabella przesadza ? Z obrazem Polski czy Francji ?
-
Gość: Bella, *.hsd1.fl.comcast.net
2017/12/07 21:57:04
Najwiekszym bledem jest przekonanie ze ma sie cos madrego do powiedzenia na kazdy temat. I tupanie nozka na zasadzie "moje jest mojsze" :)
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2017/12/24 12:33:49
Pani ma france ojczyzna jest jedna
-
Gość: , 82.150.27.*
2018/01/05 11:18:25
Hej Patrycjo,

Bardzo dawno nie pisałaś, czekam na dalsze opowiadania o Twojej Francji.
Ewa
-
Gość: marta, *.ipv4.supernova.orange.pl
2018/01/13 15:31:45
Nie da się , niestety uciec od polityki. Od niej przeciez zależy prawie wszystko. Żeby nie zwariowac , przelącztliśmy kanaly polityczzne na Travel , Discavery , kuchnie i tym podobne . Radio na muzykę. Gazety - tylko naglówki chociaz przez dziesiątki lat nie wyobrażalam sobie życia bez. Wszystko na darmo bo polityka wciska sie każdą najmniejszą szparą . Potraciliśmy rodzinę i co niektórych wieloletnich przyjaciół z ktorymi świętowaliśmy wszystkie cudowne wydarzenia w Polsce. Następnie / tzn 2 lata temu / ci sami będąc w naszym domu na uroczystości oznajmili wszem i wobec ,że sprawdzono męża na wiadomej liście . Oświadczono ,laskawie ,że jest ok. Takiej samej procedurze poddano resztę. Szok , szok z którego do dzis nie możemy wyjść. Zrobila to osoba wyksztalcona , bywająca w tzw świecie ... Najpierw napisalam ,że nie rzecz w poglądach . Ale nie , własnie rzecz w poglądach. Nie może być porozumienia z ludżmi którzy są pelni nienawiści , agresji i ciągna Polskę która tak wiele osiągnęła mimo błędów po drodze w przepaść. Przeciezz to wszystko co nam sie przydarzylo graniczy z cudem ! Tyle pokoleń marzylo o wolnej Polsce w Europie . Nie daj Bog ,żeby ten cud zostal zaprzepaszczony przez małych lidzi. Naprawiać , doskonalić ! Nigdy burzyć . Ach , i Edukować !! Bardzo Panią pozdrawiam.
-
Gość: fabella, *.rev.numericable.fr
2018/01/14 15:34:38
Marto , ja też pozdrawiam, ciepło , najcieplej jak potrafię
-
Gość: Tabita z Liddy, *.dynamic.mm.pl
2018/01/28 10:53:18
Droga Pani,
jestem porażona oportunizmem, relatywizmem i powierzchownością opinii dotyczących sytuacji w Polsce. Pani wypowiedzi to pseudointelektualny bełkot.
Poza tym dobrze byłoby popracować nad poprawnością językową.
Pozostaję z szacunkiem
Tabita
-
2018/01/28 12:00:36
Tabito, blog nie jest o Polsce ale o Francji choć czasami opisuję moje powroty do ojczyzny. Proszę się nie porażać tak bardzo. Już sama sytuacja polityczna wydaje się być porażająca ! Co do języka przyjmuje pani wrażliwość . Nie wiem czy zna pani język francuski. Jednak dobrze wiedzieć, że fonetyczne tabite znaczy po francusku twój fiutek. Trzeba zatem uważać z tymi pseudonimami jak się występuje w międzynarodowym towarzystwie. To tylko dla pani wiedzy na przyszłość , żeby ktoś z Francji się nie poraził . Ja, jak pani widzi nie bawię się w anonimowość . Przynajmniej każdy zna moje porażające zdanie na temat np prawdziwych Polaków lub tzw lepszego sortu, bo ponoć takie coś istnieje.
-
Gość: ania, *.adsl.inetia.pl
2018/05/20 12:15:16
Fabello,
Z zainteresowaniem przeczytałam Pani post o pobycie w Polsce i bardzo mi wstyd za tych moich rodaków, którzy chcieli Was urazić, zwłaszcza za tego wytatuowanego "patriotę". Z bólem serca patrzymy na to co się wyprawia w kraju, ale proszę mi wierzyć - to jest mniejszość, choć bardzo hałaśliwa, ale mniejszość. Ja Francję podziwiam i kocham i szanuję też Macrona. Kibicowałam mu i cieszę się, że wygrał. Pozdrawiam :)